Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi' kapsamında 2015-2016 eğitim öğretim yılı öğrenci temsilci seçimi, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde geçekleştirildi. Merkez ilçe ve çevre ilçelerden gelen öğrenci temsilcilerinin katılımıyla yapılan seçimlerde, Hani Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Pınar Kaçmaz başkan, Borsa İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci Bünyamin Yılmaz ve Gürbüz Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Beytullah Aslan da temsilci üyeliklerine seçildi.
Öğrenci temsilcilerine rehberlik konusunda yardımcı olan Gürbüz Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Kenan Avcı öğrencilerle beraber Kaymakam İğdeyi makamında ziyaret etti.
Kaymakam İğde ilçe öğrenci temsilcisinin il temsilciliğine seçilmesinden gurur duyduklarını bildirdi. İğde: "İlçe genelinde okuyan öğrencilerimiz arasında ilçe temsilcilerini seçtiler. Daha sonra Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan seçimlerde ilçemizde okuyan üç öğrencimiz meclis seçimlerini kazanarak ilçemizi il geneli ve 81 vilayette temsil etme hakkını kazandılar. İl öğrenci temsilcisi seçimini kazanan üç öğrencimizi gösterdikleri performans ve başarılarından ötürü tebrik ediyor, ilçemize, ilimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.
Seçilen öğrenciler Diyarbakır İli ve ilçelerindeki bütün okulların sorunlarını yetkili mercilere bildirme görevi, milli bayramlarda Diyarbakır'ı temsilen Cumhurbaşkanı ve Başbakanla görüşme, okullar arası koordinasyon görevini yürütme, okullardaki faaliyetlerle ilgili çalışmaları koordine etme vb görevleri vardır.