İlçemiz Gürbüz Beldesi Merkez Camii açılışı İlçe Kaymakamı Hidayet SARI ,İl Müftüsü Nimetullah ERDOĞMUŞ ,İlçe Müftümüz Ahmet DURMUŞ , Bismil İlçe Müftü Vekili Ahmet KALKAN , kurum amirleri,çevre köy imamları,çevre köy muhtarlarıveilçe halkımız tarafından gerçekleşti.

Konuşmacı olarak İlçe Müftüsü Ahmet DURMUŞ ve GürbüzlüEmekli Müftü M.Salih OCAK konuşma yaptı. Konuşmada 'Camiler Allah'ın inayet ve rahmetinin, feyiz ve ikramının bolca tecelli ettiği kutsal yerlerdir. Allah'ın varlığını ve birliğini kalpten dile, dilden dış organlara en anlamlı şekilde aktaran mü'minlerin birleşip bütünleştiği en önemli mezkezlerdir. Ruh ve bedenin terbi­ye edilip olgunlaştığı ilâhî mektepler; İslâm kültürünün gönüllere ve kafalara işlendiği en mükemmel akademilerdir.O bakımdan İslâm'da mabedin yeri çok büyük, önemi kelimey­le anlatılamayacak kadar kapsamlıdır. Resulullah (a.s.) Efendimiz, küfrün ve şirkin zulmünden kurtulup Medine'ye hicret ettiğinde henüz şehre girmeden Kübada ilk iş olarak bir mescid yap­tırdı, cami ve mescidsiz bir müslüman beldesinin, içinde incisi bulunmayan sedefe benzediğine işaret­te bulundu.

Cami, AlIah'ın huzuruna çıkıp O'na secdeye vardığımız yerdir. Hz. Peygamber (s.a.v)şöylebuyurmuştur:'Camiler yeryüzünün en kutsal yerleridir.

'Yer yüzünde Allah'ın evleri, mescidlerdir.' Yeryüzünde, Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa, sonra da camiler en kutsal yerlerdir.

Cami, müslümanlar için bir sığınaktır, bunca dert ve sıkıntının içinde bir huzur evidir.

Cami, isteklerin, dua ve ibadetlerin, yüce Allah'a arz edilip yükseldiği kutsal mekanlardır.

Cami, müslümanların buluştuğu, kaynaştığı ibadetlerine derecesi yüksek sevaplar aldığı, huzur duyulan yerlerdir.' denildi.

Cami yapımında emeği geçen kuyular merkez cami imamı Mehmet KILIÇ ve Gürbüz Merkez Cami yapma ve yaşatma derneği başkanına plaket verildi.Diyanet İşleri Başkanımızın Gürbüz Merkez Cami açılışı ile ilgili tebrik ve kutlama mesajı okundu.

Gürbüz Merkez Camii açılışı saat 15.30 itibari ile gerçekleştirildi.Saat 16.30 da tüm halkımızın katılımıyla yemekikramınageçildi. Akşam namazından sonra Miraç Kandili Programıkapsamında Kuran-ı Kerim , Mevlit, Kaside ,İlahi vb.. okunarak son buldu.