HANİ HALKINA VE GAYRETLİ KAMU ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR EDERİZ
11.04.2016 saat 23.10 sıralarında Bölücü Terör Örgütü tarafından İlçe Jandarma Komutanlığına bombalı araç saldırısı sonucu 2 kahraman askerimiz şehit olup, aralarında 38 asker ve birçok sivil vatandaşta yaralanmıştır.
Saldırının ardından emniyet güçlerimiz anında harekete geçip yaralıların hastaneye sevk güvenliğini sağlayıp, güvenlik tedbirlerini arttırmıştır. Nöbetçi askerin bombalı aracı erkenden fark edip kendi canını feda ederek arkadaşlarını uyarması personelin güvenli bölgeye geçmesiyle, büyük bir faciayı ve can kaybını önlemiştir. Olayın akabinde çok sayıda askeri helikopter, 30 sayıda ambulans, itfaiye, tedaş ve umke ekipleri ilçeye gelmiştir. Yaralı askerlerin hastaneye varmasıyla aralarında esnafların, vatandaşların, korucuların, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe teşkilatının, tüm hastane çalışanlarının, İl merkezi ve çevre ilçelerden gelen 112 acil görevlileri dört elle vatan evlatlarına müdahalede bulundular.
Devlet millet, el ele vererek Bölücü Terör Örgütünün ayırma, bölme, parçalama politikalarına karşı, bir arada omuz omuza mücadele vererek yaraları birlikte sarmaya gayret etmişlerdir; Hani ilçemiz tüm gücüyle huzurunu bozmak isteyenlere karşı adeta DUR demiştir. İlçemizin ve vatanın huzurunu bozmaya çalışan, bütünlüğüne kast eden bu olaylar halkımızın hassasiyeti ve kamu çalışanlarımızın gayreti sayesinde Hani İlçemizin adını lekelemeyip, huzurlu, güvenli olmasına vesile olacaktır. Örgütün ayrıştırma faaliyetlerine karşın Devlet ve milletin birlikte hareket etmesi ve yaraları sarmak için gösterdikleri çaba Hani halkının birleşmesini ve bütünleşmesini arttırmıştır.
Kaymakam İğde:' Bu hain ve sinsi saldırıda şehit olan askerlerimize Allahtan rahmet, yaralı asker ve vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Hani halkımızın şüphesi olmasın Devletimiz saldırıyı yapan canilere en kısa sürede karşılığını verecektir. Yaralı asker ve vatandaşlarımızın hastaneye sevki için çaba gösteren Hani halkını, güvenlik güçleri ve kamu çalışanlarını yürekten tebrik ediyorum. Bölücü eylemlere karşı birlik içinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Patlamada zarar gören vatandaşlarımız ve kamu kurum ve kuruluşları Diyarbakır Valiliğinden gelen zarar tespit komisyonunca belirlenip zararları karşılanacaktır. Tüm Hani halkına ve güvenlik güçlerine geçmiş olsun, Allah millete, vatana zeval vermesin.' dedi.