Kaymakam Sarı, Kapalı Köy Yolumuz Yok

Hani İlçe Kaymakamı Hidayet Sarı, ilçeye bağlı 19 köy 2 Belde ve 38 mezranın şu an itibariyle kapalı yolun bulunmadığını bildirdi.

Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı Hani'de etkili oldu.
-İlçenin alçak kesimlerinde kar kalınlığı 30 santimetre olurken, yüksek kesimlerinde 60 santimetreye ulaştı.
Hani İlçe Kaymakamı Hidayet Sarı, karla mücadele de çalışmalarının karın yağdığı ilk günden bu güne kadar Kaymakamlığa bağlı iş makineleriyle geceli gündüzlü yapılan çalışmalar neticesinde kardan kapalı olan köy yollarının tamamının ulaşıma açıldığını belirterek, ilçe merkezinde kapalı köy yolunun bulunmadığını söyledi.

3 gün boyunca aralıksız olarak devam eden kar yağışı, ilçe de günlük yaşamı olumsuz yönde etkilerken, ilçe geneli beyaz örtüyle kaplandı. Özellikle yüksek kesimlerde vatandaşlara zor anlar yaşattı. Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan ve kış mevsimi süresince ilçeye bağlı 19 köy 2 Belde 38 mezrada yaşayan vatandaşların kardan dolayı yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bir dizi tedbirlerin alındığını belirten Hani İlçe Kaymakamı Hidayet Sarı, yaşanması muhtemel olumsuzluklarda İl Özel İdaresi Bakım Şefliği'nden getirtilen kar temizleme araçlarının yanı sıra kaymakamlık tarafından kiralanan takviye araçlarla hazır kıtada beklediklerini söyledi.

Vatandaşların kış mevsimini rahat bir şekilde geçirmeleri için planlama yaptıklarını kaydeden Kaymakam Sarı, 'Hani'de mevsimin ilk karı yağdı.Kar yağışının Beraberinde getirdiği güzelliklerin yanında zorluklar da oluşabiliyor. Ancak karın yağdığı ilk günden bu güne kadar arkadaşlarımızın da yoğun çabaları sonucunda kapalı köy ve mezra yolumuz bulunmuyor. Yerleşim yerlerine ulaşmada tıkanıklık ve aksaklık bulunmuyor. Bundan sonraki kar yağışlarında ve karla mücadele kapsamında Sayın Valimizin de desteği ile planlamamızı yapmıştık. İlçe çapında araçların ve personelin planlanması bütün kurumların koordinasyonunda sağlanmıştı. Bundan sonraki süreçte de yoğun kar yağışı neticesinde meydana gelebilecek aksaklıklar ve eksikliklere karşı tedbirlerimiz alınmış vaziyette.

Kendi araçlarımız yetmediği takdirde araç kiralama imkanımız var. Bundan sonraki süreçte ilçemize bağlı köy yolları ve diğer yollarda herhangi bir aksaklık olmayacaktır diye temenni ediyorum' diye konuştu.